Kupić czy wynająć sprężarkę? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?


Kupić czy wynająć sprężarkę? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?W ostatnich latach sprężone powietrze stało się istotnym czynnikiem wykorzystywanym w zakładach przemysłowych. Sprawdza się jako nośnik energii napędzający rozmaite maszyny i urządzenia, jako układy magazynujące energię czy w pistoletach stosowanych w zakładach lakierniczych. Zastosowanie sprężarek wiąże się jednak z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Jak im podołać?


Inżynierowie powinni zdawać sobie sprawę z wysokich nakładów inwestycyjnych związanych z wdrożeniem tego rodzaju technologii. Koszt rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, w przypadku systemu zasilania sprężonym powietrzem o średniej mocy, to wydatek determinujący konieczność przeprowadzenia dokładnych analiz opłacalności.

Inwestorzy, planujący stosowanie sprężonego powietrza w zarządzanej firmie, posiadają dwa alternatywne rozwiązania, wśród których należy wskazać:

  1. zakup nowego systemu wytwarzania sprężonego powietrza wraz z całym wyposażeniem,
  2. wynajem sprężarek do zastosowań przemysłowych.

Drugie rozwiązanie jest zasadne w określonych sytuacjach. Współczesne  wymagania stawiane przez wolny rynek i związaną z nim konkurencyjność determinują konieczność dostosowywania się do stale zmieniającego się otoczenia, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Firmy zmuszone są do wielokrotnych modyfikacji charakterystyki swojej działalności, a niekiedy nawet przebranżowienia się na zupełnie inną gałąź gospodarki. Otrzymywanie specyficznych zamówień od swoich Klientów również może spowodować konieczność stosowania tymczasowej technologii, np. sprężonego powietrza, którego energia wykonuje określoną pracę w procesie technologicznym. Jeśli zakład przemysłowy prognozuje, że sprężone powietrze będzie potrzebne przez np. maksymalnie kilka lat, zakup nowego czy nawet używanego systemu sprężarkowego jest nieuzasadniony na płaszczyźnie ekonomicznej. Rozsądniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajem.

 

Wypożyczenie sprężarki powietrza – w jakich sytuacjach?

Zastosowanie rozwiązania związanego z wypożyczeniem sprężarki jest właściwe tylko w określonych, specyficznych przypadkach, do których możemy zaliczyć:

  • okresowe nadprodukcje,
  • sezonowe wzrosty zapotrzebowania na sprężone powietrze,
  • remonty własnych sprężarek,
  • działalność przemysłowa związana z cyklicznymi zmianami lokalizacji produkcji.

Na wynajem sprężarki decydują się przedstawiciele wielu gałęzi przemysłu, a w szczególności spożywczego, tworzyw sztucznych, motoryzacyjnego i hutniczego, jak również mniejsze zakłady: produkcji okien czy warsztaty samochodowe (lakiernicze).

 

Wypożyczenie zamiast kupna – korzyści

  • Dostępność urządzeń „ od ręki” – podmioty wypożyczające sprężarki posiadają szereg modeli, które są magazynowane, czekając na nowego najemcę. W ten sposób zakład przemysłowy nie musi oczekiwać na realizację zamówienia nowej sprężarki, co może trwać nawet kilka miesięcy.
  • Wynajmując sprężarkę posiadamy gwarancję, że będzie ona zawsze sprawna. Nie jest to nasza własność, więc nie jesteśmy odpowiedzialni za jej prawidłowe działanie. Możemy być pewni, że w razie jakichkolwiek problemów technicznych, natychmiast zostaną one usunięte.
  • Oszczędność kosztów serwisów, amortyzacji czy szkolenia pracowników.
  • Wyeliminowanie sporych kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem nowej instalacji, determinujących często konieczność zaciągnięcia kredytu.
  • Firmy wynajmujące zapewniają jednocześnie transport, montaż sprężarki u Klienta oraz szkolenie z zakresu prawidłowej eksploatacji – bez dodatkowych kosztów.

Inwestycja w nową instalację – koszty składowe

Inwestorzy powinni mieć świadomość wszystkich kosztów związanych z zaprojektowaniem oraz zakupem nowej stacji wytwarzania sprężonego powietrza. Kompleksowa instalacja składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów:

  • sprężarki,
  • zbiornika magazynującego,
  • układu uzdatniania sprężonego powietrza (oczyszczanie, osuszanie),
  • układu sterowania,
  • układu chłodzenia,
  • systemu przewodów doprowadzających sprężone powietrze do punktów odbioru,
  • zbiornika na kondensat.

Każdy z tych elementów musi być w profesjonalny sposób zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi normami oraz specyficznymi wymaganiami ze strony zakładu przemysłowego (profil działalności, wielkość zapotrzebowania, uwarunkowania techniczne). Projekt, urządzenia, a następnie transport, montaż, szkolenie, aż w końcu serwisowanie to bardzo wysokie koszty inwestycyjne, którym nie każdy zakład przemysłowy byłby w stanie sprostać. Taka inwestycja może być zasadna tylko przy założeniu wieloletniej eksploatacji (np. co najmniej 20 – letniej). Dlatego warto rozważyć wynajem sprężarki w określonych sytuacjach.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 930

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.