Panele słoneczne – jak dbać o ich wydajność


Panele słoneczne – jak dbać o ich wydajnośćPanele słoneczne to urządzenia, które mają służyć nam przez lata. Warto więc zatroszczyć się o ich stan, zwłaszcza że ma on wpływ na wydajność instalacji. Jak dbać o kolektory słoneczne?

 

Kolektory – czy wymagają stałej opieki?

Czy kolektory słoneczne wymagają regularnego serwisowania? Jak podkreślają producenci – nie ma takiej potrzeby. Tego typu urządzenia są skonstruowane w taki sposób, by służyć domownikom przez lata. Nie oznacza to jednak, że panele umieszczone na dachu należy pozostawić same sobie. W końcu w okresie ich użytkowania może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, a ich doglądanie z pewnością pomoże uniknąć ewentualnych problemów.

Uwaga na zabrudzenia

Zabrudzenia takie jak kurz w przypadku paneli słonecznych zdają się nie być dużym problemem. Mogą się one pojawić np. w okresie susz, jednak w wielu przypadkach rozwiązaniem tego kłopotu jest po prostu nadejście deszczu. Opady atmosferyczne i wiatr powinny pomóc w oczyszczaniu kolektorów, wszystko jednak zależy od tego, pod jakim kątem są one nachylone. Innym problemem mogą być np. zalegające liście. Warto więc raz na jakiś czas zorientować się, w jakim stanie są kolektory. Zanim jednak zabierzemy się za czyszczenie, zapoznajmy się z zaleceniami producenta. Przeciwwskazania mogą pojawić się np. w przypadku kolektorów z szybą antyrefleksyjną.

Czy odśnieżać panele słoneczne?

Podobny problem może pojawić się zimą, zwłaszcza w momencie, gdy gruba warstwa śniegu przykryje kolektory. W przypadku bardzo niskich temperatur biała pokrywa może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, dlatego by korzystać z paneli, warto przeprowadzić samodzielne odśnieżanie. Warstwa śniegu o grubości 2 cm może zmniejszyć przepuszczalność promieniowania słonecznego nawet o 80%, natomiast przy 10 cm obniża się ona do minimum. Niekorzystne są również opady mokrego śniegu, który przymarza do powierzchni paneli i zsunie się, dopiero gdy ulegnie stopieniu. Problem zalegania śniegu dotyczy przede wszystkim kolektorów próżniowych. Temperatura powierzchni szklanych rur jest niska, co opóźnia samoczynne rozmrażanie.

Jak zabezpieczyć kolektory?

Warto pamiętać, że potwierdzeniem jakości i niezawodności kolektora słonecznego jest certyfikat Solar Keymark. Certyfikaty są ogólnie dostępne na stronie solarkemark.org, co pozwala każdemu sprawdzić, czy kupowane kolektory słoneczne przechodziły m.in. rygorystyczne testy wytrzymałościowe. W ramach testów sprawdza się, czy wytrzymają one ekstremalne warunki pracy. Może to być długotrwałe narażanie na przegrzewanie, szoki termiczne, gradobicie, zamarzanie i szereg innych czynników. Wyznacznikiem jakości jest także okres gwarancji udzielany przez producenta – im dłuższy tym oczywiście korzystniejszy dla przyszłego użytkownika. Jeśli chodzi o dodatkową ochronę, to pożyteczną funkcją w automatyce jest funkcja urlopowa. Chroni ona całą instalację przed przegrzaniem podczas dłuższej nieobecności lokatorów. Uszkodzenia mechaniczne są bardzo rzadkie i jeśli już występują, to przy bardzo intensywnym gradobiciu. Jeśli produkt jest krajowy, to możliwa jest jego naprawa (wymiana szyby) w zakładzie producenta. W takim wypadku ochronę zapewnia polisa ubezpieczeniowa na dom. Tak samo, jak obejmuje ona np. okna domu, tak samo pozwala na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany kolektorów słonecznych.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

 

Wyświetleń: 1247

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

  • PANELE FOTOWOLTAICZNE panele-fotowoltaiczne@o2.pl 2019-07-24 13:46:19

    Obecnie panele fotowoltaiczne (PV) szeroko produkowane na rynku składają się ze sztywnych przednich i tylnych warstw oraz ogniw słonecznych osadzonych w miękkiej polimerowej warstwie pośredniej. Ciśnienie wiatru i śniegu jest zwykłym obciążeniem, któremu muszą sprostać pracujące panele fotowoltaiczne, i wymaga, aby panele były nieuszkodzone pod wpływem tego ciśnienia, gdy generują elektryczność. Dlatego dokładne i systematyczne badania zachowania gięcia paneli fotowoltaicznych są ważne i konieczne. W tym artykule zastosowano klasyczną teorię laminowania (CLT) uwzględniającą miękką warstwę pośrednią do tworzenia równań rządzących panelem słonecznym. Zmodyfikowano metodę Rayleigha-Rity, aby rozwiązać równania rządzące i obliczyć odkształcenie statyczne panelu PV. W odróżnieniu od wielu wcześniejszych badań, analizując jedynie warunki brzegowe obsługiwane przez cztery krawędzie, w niniejszym artykule przeanalizowano specjalny warunek brzegowy, który składa się z dwóch przeciwległych krawędzi po prostu wspartych, a pozostałych dwóch wolnych. Rozwiązanie w formie zamkniętej wywodzi się i służy do obliczeń numerycznych. Odpowiednie eksperymenty gięcia paneli fotowoltaicznych zostały zakończone. Porównując wyniki numeryczne z wynikami eksperymentu, weryfikowana jest dokładność rozwiązań analitycznych. 
    http://okenergy.pl/

  • 3e-heating balunski@mam-sklad.pl 2019-06-14 10:25:10

    Po dyskusji z fachowcami z 3e-heating zgodziłem się że inwestycja w kolektory musi się zwrócić i nie ma innej możliwości. Potem nadmiar energii można odsprzedawać do elektrowni więc instalacja bardzo korzystna.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.