Płyta wiórowa – wszystko co powinieneś wiedzieć


Płyta wiórowa – wszystko co powinieneś wiedziećOdpowiedni materiał to podstawa podczas prac remontowo-budowlanych. Jednym z tworzyw o bardzo uniwersalnym zastosowaniu jest płyta wiórowa i jej różne odmiany. Taka płyta może okazać się przydatna podczas budowy ścianek lub podłogi, ale również w trakcie budowy mebli według własnego pomysłu. Jeśli zamierzasz odrobinę przebudować swoje mieszkanie i szukasz informacji na temat tego półfabrykatu, w tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o właściwościach i rodzajach płyt wiórowych.


Płyta wiórowa – co to takiego jest?

Płyta wiórowa jest to płaska płyta wykonana z cząstek drewna. Jest ona najczęściej wykorzystywanym w budownictwie oraz meblarstwie materiałem. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt wiórowych, takie jak na przykład płyta paździerzowa, płyta pilśniowa, płyta mdf, czy płyta OSB. W procesie jej produkcji łączy się drobne fragmenty drewna klejem i poddaje działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia wytwarzanego za pomocą prasy hydraulicznej. Tak stworzony materiał pozostaje stosunkowo lekki, lecz jednocześnie jest wytrzymały.

 


Właściwości płyty wiórowej

Charakterystyczne właściwości, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze płyt wiórowych to na pewno gęstość i wilgotność. Dzięki tym parametrom będziesz w stanie ocenić, czy dana płyta nadaje się do konkretnego zastosowania. Inne, warte uwagi cechy to stopień w jakim płyta nasiąka wodą, elastyczność, wytrzymałość na wyginanie, chropowatość powierzchni oraz możliwość utrzymywania wkrętów. Czynnikiem nadającym płytom ich właściwości jest rodzaj surowca i budowa płyty, czyli ilość warstw oraz sposób ułożenia wiórów.

 


Rodzaje płyt wiórowych

Najpopularniejszym oraz najczęściej używanym rodzajem płyt wiórowych jest płyta paździerzowa. Jednak na rynku materiałów wykończeniowych znajdziesz też płyty OSB, czy MDF. Wyróżnia się kilka rodzajów płyt wiórowych, na przykład: surowa, laminowana, szlifowana, czy lakierowana. Niżej znajdziesz krótką charakterystykę każdej z nich:

  • płyta wiórowa surowa – to produkt o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, jest tania, jednak nie ma to wpływu na jakość, dzięki czemu zakup tego materiału pozwoli obniżyć koszty inwestycji związane z remontem, obróbka tego materiału jest stosunkowo łatwa, więc bez problemu dostosujesz płytę do potrzebnego rozmiaru,
  • płyta wiórowa laminowana – dzięki trzem warstwom płyty wiórowej oraz pokryciu laminatem jest to rodzaj płyty odporny na działania wysokich temperatur i pary wodnej, nie straszne są jej również zadrapania, ścieranie i odbarwienia, dzięki temu, że można pokryć ją dowolnym kolorem, jest to materiał często wykorzystywany do produkcji mebli,
  • płyta wiórowa lakierowana – wariant płyty wiórowej wyjątkowo odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych oraz zarysowania, nawet po dłuższym okresie użytkowania, płyta lakierowana nie traci swojego połysku, dzięki gładkiej powierzchni łatwo ją wyczyścić, idealnie nada się do produkcji eleganckich mebli.

Wyświetleń: 957

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.