Płytki ceramiczne, czyli sposób na solidne wykończenie podłogi w łazience


Płytki ceramiczne, czyli sposób na solidne wykończenie podłogi w łazienceWilgoć i częsty kontakt z wodą to najważniejsze czynniki, na które są narażone podłogi w łazienkach. Płytki ceramiczne to jeden z niewielu sposobów wykończenia posadzki, który sprawdzi się w takich warunkach. To rozwiązanie jest też bardzo trwałe − jeśli do spoinowania użyjesz specjalnej fugi, możesz mieć pewność, że podłoga wytrzyma wiele lat w niezmienionym stanie.

 

Na co zwracać uwagę wybierając płytki?

Na pewno wiesz, że płytki muszą się ładnie prezentować. Masz też na względzie ich cenę. Na pierwszym miejscu powinny jednak znaleźć się parametry techniczne. Najważniejszy jest stopień nasiąkliwości. Łazienki to miejsca, gdzie panuje wysoka wilgoć, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Z tego powodu płytki muszą być odporne na jej wchłanianie. Nie powinny też przepuszczać wody. Kafelki mają zwykle oznaczenia, jaki stopień nasiąkliwości prezentują. Im jest on niższy, tym lepiej.

Inny parametr, który warto sprawdzić, to antypoślizgowość. W łazience często jest tyle wody na posadzce, że trzeba bardzo uważać, by nie stracić równowagi. Płytki oznaczone R9, R10, R11 lub R12 należą do najbardziej antypoślizgowych, dlatego warto po nie sięgać. Poza tym kafelki powinna cechować niska ścieralność. Oznacza to, że są one twarde, a przez to bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wygląd płytek jest w dużej mierze kwestią gustu, ale warto mieć na uwadze, że jasne kolory lepiej odbijają światło. Dzięki temu optycznie powiększają małe przestrzenie. Z kolei ciemne kafelki będą dobrym wyborem w dużych łazienkach.

 

Wybór fugi do łazienek

Znalezienie odpowiednich płytek to dopiero połowa sukcesu. Równie starannie należy dobrać fugę. Ona również nie może być nasiąkliwa. Wtedy woda ani inne płyny nie zmienią jej koloru i nie osłabią jej trwałości. Powinna też być odporna na stosowanie środków chemicznych, a jednocześnie łatwa w czyszczeniu. Takie cechy są zwykle przypisywane fugom epoksydowym. Wyróżniają się dużą wytrzymałością. Z tego powodu warto się nad nimi zastanowić, jeśli nie chcesz za kilka lat przeprowadzać kolejnego remontu.

Wybierając produkt do spoinowania, weź pod uwagę walory estetyczne. Wygląd fug powinien pasować do reszty pomieszczenia, dlatego warto szukać producentów, którzy oferują je w różnych wariantach kolorystycznych. W przypadku jasnych spoin szczególne ważne jest, żeby z czasem nie zaczęły żółknąć. Dlatego tak istotne jest, by sięgać po produkty wysokiej jakości.

Jeśli zamierzasz samodzielnie nałożyć fugę, musisz się też upewnić, że łatwo się ją aplikuje. Taka jest chociażby spoina marki Sika: https://www.milabud.pl/pl/p/SikaCeram-EpoxyGrout-opak.-5kg-kolory/2716. Ta fuga epoksydowa jest produkowana m.in. z zastosowaniem piasków kwarcowych, które zwiększają jej odporność na uszkodzenia.

 

Samodzielne nakładanie płytek krok po kroku

Jeśli masz już oba produkty, czas na aplikację. Najpierw wyczyść podłoże, a następnie nałóż na nie preparat gruntujący, który zwiększa przyczepność. Kiedy już wyschnie i usuniesz z niej wszelkie zabrudzenia, nałóż szpachlą wodoszczelny klej. Potem starannie ułóż płytki w równych odległościach. W tym pomogą krzyżyki dystansowe, które trzeba usunąć przed spoinowaniem.

Płytki ceramiczne, czyli sposób na solidne wykończenie podłogi w łazience

Kiedy już klej będzie suchy, można przejść do drugiego etapu, czyli fugowania. Pamiętaj, że powierzchnia musi być czysta – trzeba usunąć wszelkie pozostałości kleju. Spoinę przygotuj zgodnie z zaleceniem producenta i nałóż ją gumową pacą. Po wykonaniu tej czynności, ułóż ją prostopadle do powierzchni posadzki. W ten sposób starannie usuniesz resztki fugi, zalegające na płytkach. Jeśli nie udało Ci się ich całkowicie wyczyścić, możesz to zrobić po wyschnięciu spoiny, z pomocą wilgotnej gąbki. Samodzielne wykładanie płytek i spoinowanie nie powinno być trudne, nawet dla kogoś, kto robi to pierwszy raz. Wykorzystaj nasze wskazówki i zawsze zapoznaj się z kartą techniczną produktu, a rezultat na pewno Ci się spodoba.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1282

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (6 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.