Wykończenie trawertynowe – gdzie się sprawdzi?


Płyty trawertynowe powstają z naturalnej, porowatej skały osadowej, składającej się głównie z kalcytu i aragonitu. Swoją popularność zyskały już dawno temu, służąc jako materiał rzeźbiarski. Obecnie stanowią znakomity surowiec zwieńczający stylistykę wnętrz, który sprawdzi się nie tylko w różnego typu pomieszczeniach, ale też na zewnątrz. Sprawdźmy więc, jak stworzyć wykończenie trawertynowe, które będzie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

Trawertyn dekoracyjny jest znany i ceniony na całym świecie. Dawniej wykorzystywany w rzeźbiarstwie, dziś najczęściej spotykany w architekturze i wystroju wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że trawertyn jest skałą wapienną, a to oznacza, że jest to tworzywo stosunkowo kruche, mało odporne na zarysowania czy oddziaływanie wody i związków chemicznych. Nie ujmuje to jednak jego walorom estetycznym, dlatego doceniają go dekoratorzy wnętrz i architekci. Trawertyn można bowiem zaimpregnować odpowiednimi środkami, dzięki czemu jego właściwości ulegają poprawie i płyty trawertynowe służą przez lata.

 

Płyty trawertynowe w kuchni


Tego typu płyty nadają się do wykończenia kuchni. Trawertyn można umieścić na ścianach albo wykorzystać jako element meblarski. Dzięki oryginalnej strukturze, wygląda on designersko, lekko i jednocześnie bardzo elegancko. Płyty trawertynowe można połączyć z ciemnym drewnem czy szkłem, za sprawą czego wnętrze nabierze klasy i będzie niepowtarzalne.

 

Trawertyn w łazience


W związku z tym, że trawertyn to kamień naturalny, znakomicie gra on ze światłem i jasnymi barwami, tworząc kompozycje rozświetlające nawet ciemne i niewielkie łazienki. Ma ciekawie wyglądającą, porowatą strukturę, która sprawia, że płyty trawertynowe położone na ścianie nie wymagają dodatkowego zdobienia.

 

Wykończenie płytami trawertynowymi salonu

 

Trawertyn występuje w różnych wariantach kolorystycznych, przez co wkomponuje się do każdej aranżacji. Najpopularniejszymi odcieniami tego kamienia są beże, brązy i odcienie żółtego, ale zdarza się, że pojawia się w także w szarościach i czerwieniach. W salonie świetnie będzie współgrał z drewnianym stołem czy meblami, a także nada się do wyeksponowania kominka w wyjątkowy sposób.


Wykorzystaj nietypową strukturę trawertynu i zastosuj go w swoich wnętrzach albo przy elementach wykończeniowych domu lub tarasu. Przenieś się za sprawą tego urokliwego kamienia do odległych zakamarków stepów afrykańskich i ciesz jego zachwycającą estetyką przez wiele lat. By urzeczywistnić swoje marzenie, potrzebne są dwie rzeczy – kamieniarz i materiał. W ten drugi możesz zaopatrzyć się w dowolnej hurtowni kamienia, takiej jak https://rrgranity.pl/. Kamieniarz to trudniejsza sprawa, jednakże w hurtowniach zwykle można uzyskać kilka kontaktów do polecanych wykonawców. Wnętrza wykończone kamieniem to większy koszt i dłuższy czas realizacji, jednakże wrażenia wizualne i użytkowe zwracają z nawiązką poniesione nakłady.

 

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1462

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.